SPOTKANIE W KRAKOWIE

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce zaprosiło uczniów naszej szkoły na Dialog obywatelski o przyszłości Europy z udziałem Pierwszego Wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa. Spotkanie odbyło się w dniu 23 stycznia 2019 r.w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Uczestniczyło w nim kilkaset osób w różnym wieku, z różnych krajów i z różnych regionów Polski i świata. Wydelegowano również 5 uczniów z klasy I TMRiŻ jako przedstawicieli ZSOZiR im. A Mickiewicza w Radymnie (Mateusz Biegaj, Marcin Gałka, Sebastian Iwachów, Jakub Kulikowski i Jędrzej Pawluś) wraz z opiekunem Panią Anną Bielendą.

Dialogi Obywatelskie odbywają się w krajach Unii Europejskiej od 2012 roku. Przedstawiciele Komisji Europejskiej odwiedzają regiony i miasta w całej Europie,  aby rozmawiać z obywatelami oraz wysłuchać ich poglądów i oczekiwań dotyczących kształtu Europy. Tematem Dialogu Obywatelskiego w Krakowie było europejskie dziedzictwo II wojny światowej, odpowiedzialność obywatelska i przede wszystkim przyszłość Europy. W spotkaniu wzięli udział także uczestnicy projektu  „Pociąg pamięci”  z Włoch. Zaprezentowane zostały świadectwa byłych więźniarek obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau: Andrei i Tatiany Buci oraz Lidii Maksymowicz. Przesłaniem ich wypowiedzi skierowanym do młodzieży były słowa: W Waszych młodych rękach leży przyszłość tego świata i to od Was zależy, jaki będzie ten świat”.