ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

„(…) w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie  pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania  horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020 możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni.”

źródło cytatu: http://www.pik.org.pl/komunikaty/813/swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich-2020

 

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (Międzynarodowy Dzień Książki, Światowy Dzień Książki) to doroczne święto poświęcone promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii 23 kwietnia obdarowywano kobiety czerwonymi różami, symbolizującymi krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej.
W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir. Na ten dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy – Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od 1930 roku.

W 1995 roku UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich.

 

Więcej informacji na temat historii Dnia Książki, a także zagadnień prawa autorskiego i własności intelektualnej znajduje się na stronach:

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiatowy_Dzie%C5%84_Ksi%C4%85%C5%BCki_i_Praw_Autorskich

http://www.prawoautorskie.gov.pl/