Pielgrzymka maturzystów

Wycieczka szkolna w dniach 1 – 2 października 2016 r. do Wieliczki, Krakowa i Częstochowy miała charakter dydaktyczno – krajoznawczo – pielgrzymkowy. Każdego roku klasy maturalne wyjeżdżają na tradycyjną pielgrzymkę do Częstochowy na spotkanie maturzystów. W tym roku wyjazd ten został wzbogacony o zwiedzenie muzeum kopalni soli w Wieliczce oraz Starego Rynku w Krakowie.

W roku szkolnym 2016/2017 w pielgrzymce uczestniczyli uczniowie  dwóch klas maturalnych: III Liceum z wychowawczynią Panią Anną Bielendą i IV Technikum  z wychowawczynią Panią Magdaleną Biesiadecką. Dodatkowym duchowym opiekunem był ks. Jakub Fejkiel.

Pierwszym celem podróży było muzeum Kopalni Soli w Wieliczce uczniowie poznali historię kopalni i warunki pracy górników w dawnych czasach. Zwiedzali podziemne korytarze i komory, a także przepiękne ekspozycje utworzone z soli. Mieli też okazję zobaczyć salę  poświęconą historycznej i zasłużonej postaci św. Kingi. Zdjęcia i fotografie pokazywały sceny z życia i pracy górników od czasów najdawniejszych do dzisiejszych. Dopełnieniem zwiedzania był spacer pod tężniami i pięknym parku wielickim. Stare, ale zadbane miasteczko średniowieczne dodatkowo zachwyciło dawną architekturą.

Następnym przystankiem był Kraków wraz ze swoim urokliwą Starówką, która zawsze przyciąga tłumy turystów z całego świata. Spacer po średniowiecznych uliczkach starego Krakowa, zwiedzenie Kościoła Mariackiego, a także Sukiennic uzupełniliśmy pokłonem pomnikowi patrona naszej szkoły Adamowi Mickiewiczowi. Bogatsi o wiedzę, nasyceni pięknymi widokami ruszyliśmy po dary duchowe, czyli na spotkanie pielgrzymkowe na Jasnej Górze. Częstochowa była od wieków miejscem spotkań wielu pokoleń Polaków, którzy szukają pocieszenia, wsparcia, opieki Matki Bożej i Boga.

Wycieczka miała charakter kulturowy, pielgrzymkowy i dydaktyczny. Uczniowie klas maturalnych tradycyjnie odbywają taki zjazd na Jasnej Górze. Wyjazd ten stał się dla obu klas nie tylko zachętą do wyciszenia i modlitwy, ale pozwolił też na zupełnie inne spojrzenie na drugiego człowieka, kolegę, koleżankę. Nauczyli się, że miłość, szacunek i życzliwość względem innych daje więcej radości, aniżeli wrogość.

Opracowała Anna Bielenda

Dodaj komentarz